V zdravorazumskem delu državljanov Slovenije, ki jim je obenem še mar, kaj se dogaja z državo in demokracijo, že dlje časa tli želja po normalizacij družbenega diskurza. Da bi se ljudje različnih misli, pogledov in vizij naše skupne prihodnosti znali medsebojno pogovarjati – argumentirano in spoštljivo – brez žaljenj, zmerjanj, blatenj in demoniziranj drugače mislečih. Ne da bi nujno bili enotni, daleč od tega – soočanje različnih družbenih konceptov vodi do boljših izbir in odločitev. Temveč da se ljudem dostojno predstavijo različni pogledi na razvoj Slovenije in ko se ti odločijo za enega ali drugega, »zavrnjeni« ne zavzamejo stališča, da to pomeni »vesoljni potop« ali kakšnega drugega scenarija konca sveta
Koliko je to mogoče ob določenih akterjih, ne samo v politiki, temveč tudi na drugih vodilnih družbenih funkcijah, sem se spraševal po četrtkovi oddaji Tarča, v kateri sem se kratek čas družil z Goranom Forbicijem, direktorjem nevladnih organizacij Slovenije (CNOVS) in človekom, ki je po Golobovem posegu v strukturo nacionalne radiotelevizije postal predsednik sveta RTV Slovenija.
V zaodrju sicer povsem prijetnemu možakarju so, ko so se nanj obrnile kamere in voditeljica Erika z vprašanjem o prihajajoči desnosredinski vladi, padle plašnice na oči, ob omembi Janeza Janše pa se je pojavila še pena na ustih. O njem in izbrani ministrski ekipi je govoril kot o tolpi koristolovcev, ki so tu zato, da oplenijo državo ter davkoplačevalski denar skanalizirajo v lastne žepe in njihovih domnevnih »sponzorjev« – pogoltnih kapitalistov, ki so jih baje spravili na oblast. Da bi ti na vladi počeli še kaj drugega kot plenili in kradli – recimo poskušali voditi državo po lastnih močeh, viziji in prepričanju, drugačnem od njegovega – te možnosti ni dopustil.
Več kot to, osebno se je spravil na sokomentatorja v oddaji, davčnega strokovnjaka Ivana Simiča. Napadel ga je s predpripravljenimi zapiski o poslovanju njegovega podjetja ter ostalem, kar naj bi kompromitiralo Simiča kot lastnika zdravstvene klinike in s tem avtomatsko profiterja na račun “razgradnje javnega zdravstva”.
Simiču je celo očital poslovanje z izgubo, kar v podtonu pomeni, da od davkov ne prispeva k “občemu dobremu”, recimo k sofinanciranju nevladnih organizacij, torej k milijonom, ki iz proračuna gredo “v žepe nevladnikov,” če uporabljamo besednjak Forbicija iz oddaje.
Forbici vs Simič pic.twitter.com/Rh52GMj3rS
— Spremljamo (@spremljamo_tw) May 31, 2026
Pustimo ob strani dejstvo, da ima Ivan Simič tri podjetja, ki so, kot je zapisal na X-u, v letu 2025 plačala več kot 950.000 davkov in prispevkov v državni proračun. Diskreditacija z očitanjem bilančne izgube sogovorniku, delujočem na prostem trgu, kaže na odtujenost od realnosti tistih, ki so vajeni, da davkoplačevalski denar v njihove organizacije priteka sam po sebi, ne glede na realen učinek in objektivno merljiv družben doprinos.
Podobno stališče Forbicijevemu je v prispevku zavzel sociolog dr. Srečo Dragoš, ki je koalicijsko pogodbo označil za “uvod v katastrofo” in trdil, da je pisana za “interese vplivnih skupin iz ozadja,” ki imajo po njegovem “največ moči”. Posebej je izpostavil delodajalske in zdravniške organizacije, ki naj bi profitirale na račun revnih. Podoben katastrofični besednjak slišimo od sindikalistov kot so Branimir Štrukelj, novinarjev TV Slovenija kot je Špela Kožar ter nenazadnje levih politikov z Robertom Golobom in Luko Mescem na čelu. Da Jaša Jenulla in Nike Kovač sploh ne omenjamo.
In kot se je v oddaji vprašal že Ivan Simič, se po njej tudi meni zastavlja vprašanje, ali se z ljudmi, ki v vseh, ki svet razumejo nekoliko drugače oziroma imajo drugačno vizijo Slovenije, vidijo same koristolovce in pohlepneže, sploh da normalno pogovarjati.
Ironija je, da takšen pristop, ko gre za diskurz o »nekoristnosti nevladnih organizacij«, kdaj upravičeno očitajo najbolj zagrizenim desničarjem, ki bi ukinili javna sredstva za vse po vrsti, kar jim »smrdi« po družbenem aktivizmu. Sami pa isti pristop na potenco uporabljajo, ko gre za podjetništvo in drugo zasebno družbeno pobudo na področju javnega.
Enakopravne izbire, ki med seboj tekmujejo, so srž demokracije
Če si v tej državi želimo normalnega, predvsem pa produktivnega družbenega diskurza, se moramo v javni razpravi izogniti tovrstnih izključevalnih, diskreditacijskih in disfunkcionalnih pristopov ter iz nje umakniti ljudi, ki se jih poslužujejo – ne glede na politično in ideološko stran.
Jasno, nismo več v komunizmu in različna družbena mnenja, ideje in koncepti, ki tekmujejo na prostem trgu, niso zgolj dovoljena, temveč bi morala biti celo zaželena. V politiki to pomeni naslednje – en koncept je zmagal pred štirimi leti in volivce razočaral do te mere, da je večina letos izvolila nosilce drugačnega koncepta razvoja države. Oba sta legitimna, kolikor sta tudi dobra in uspešna za Slovenijo pa pokažejo čas in rezultati.
Oblasti torej ne prevzemajo pohlepneži in kriminalci, ki so prišli zgolj plenit in ropat, kot nas prepričujejo razni levi ekstremisti, temveč ljudje z drugačno vizijo, konceptom, idejo in perspektivo. Naj dobijo svojo priložnost, brez da jih na vsakem koraku spodbijajo, zmerjajo, diskreditirajo, kriminalizirajo. Po rezultatih jih bomo sodili tisti, ki smo del javnega diskurza in še pomembneje, po njih jih bodo sodili volivci na naslednjem ljudskem glasovanju.
In prav v tem je čar demokracije. V enakopravni izbiri med več možnostmi, s čimer se nekateri tudi po treh desetletjih od propada režima, ki je dopuščal le eno, ne morejo sprijazniti.








2 odziva na “Dobivamo vlado koristolovcev, ki bodo oplenili in izropali državo?”
Pleni in ropa se državo že od 91 leta dalje. To je bil najglobji intimni razlog Slovencev za osamosvojitev. Ali nismo kar naprej govorili, da gre denar po Savi navzdol?
Gospod Čakš, lepo ste predstavili sedanje razmere v Sloveniji!
Friderik, kdo je pri lastninjenju družbenega premoženja OROPAL državo? Kdo je takoj po osamosvojitvi po par letih OSAMOSVOJITVENE vlade – naredil “mini državni udar” in vrgel Peterletovo vlado le zato, da so lahko oplenili družbeno premoženje? Ko je zavladal Drnovšek je takoj ukinil SDK – Službo družbenega knjigovodstva, kamor so vsa podjetja polagala BILANCE in tudi vodila račune posameznega podjetja. SDK je imela celoten pregled nad vsem in to Levičarjem ni bilo po godu. Ukinili so SDK in račune podjetij, ki so bili prej pri SDK, je prevzela (nekaj tudi druge banke) večinoma NLB, takrat državna banka. NLB je dajala kredite le Levim prijateljem, ki so s krediti kupovali podjetja. Kreditov niso vrnili in nastala je BANČNA LUKNJA, ki smo jo morali državljani sanirati.
Morali bi državljani vedeti, komu vse so bili krediti ODPISANI. Teh seznamov nismo nikoli videli samo zato, da Levičarji lahko govorijo: “Vsi so enaki”.
Niso vsi enaki in nikoli ne bodo. Nekateri se trudijo in delajo, medtem, ko bi drugi radi uživali v brezdelju. In ti brezdelneži se imenujejo “Civilna družba”? To ni nobena civilna družba, so le vojaki Levice, ki jih Leva opcija bogato nagrajuje z državnim, oziroma NAŠIM DENARJEM. To bi lahko šteli kot KORUPCIJO in krajo državnega denarja, ki ga je Golobova vlada (iz naših žepov) na veliko dajala brezdelnežem, ki so jih poimenovali Nevladniki in so kot klop – prisesani na državne jasli.
In Golobovi sedaj sprevrženo glasno kričijo, da bo JJ oropal državo. Dejansko pa so jo ROPALI prav Golobovi, skupaj z raznoraznimi Nevladniki in “vladniki – Golobisti”. Oni so res ropali do onemoglost. Golobisti so celo kredite najemali in svojim dvigovali plače, dajali raznorazne nagrade, podkupnine…. In sedaj sprevrženo napovedujejo in to podtikajo novi vladi. Kako se sedaj prav na nesramen način – poslavlja Golob. Tako nesposobne in nesramne (prav bruhajo sovraštvo v drugače misleče) vlade Slovenija še ni videla.
Poglejmo naše sosede, kjer se menjavajo vlade iz Leve v Desno roko brez neredov, zasramovanj, in pljuvanja na novo izvoljene. Vidi se, da EU države, razen Slovenije, razumejo demokracijo in imajo sodišča, ki tega, ki krši zakone obsodijo- in to Levičarje in Desničarje. O, ko bi le bilo to tako tudi v Sloveniji!!!
Komentirajo lahko naročniki