Predsednik Državnega zbora Zoran Stevanović je kolegiju DZ predlagal nov sklep o dodelitvi mest poslanskih skupin v delovnih telesih Državnega zbora. S tem rešuje zagato, ki je nastala po tem, ko je stranka Levica ugotovila, da v treh odborih nimajo svojega poslanca.
Poslovnik Državnega zbora sicer določa, da se vsaki poslanski skupini zagotovi vsaj eno mesto v vsakem delovnem telesu, razen, če se le temu sama odpove, kot se je denimo stranka Resnica odpovedala sodelovanju v Komisiji za nadzor javnih financ (KNJF) in Komisiji za nadzor obveščevalno varnostnih služb (KNOVS), v izogib dilemi glede njihovega statusa (ali so opozicija ali koalicija).
Očitki vodje poslanske skupine SDS Jelke Godec, da lahko v odborih za zdravje, okolje in prostor ter izobraževanje, znanost in mladino, delujejo kot zainteresirana javnost, so bili neprimerni, a naši viri nas opozarjajo še na drug vidik zgodbe.
Luka Mesec, ki je v imenu Levice sodeloval na kolegiju, se naj ne bi zavzel za ta mesta, ko so vodje poslanskih skupin delili mesta, pač pa je očitno problem opazil šele kasneje. Prav tako bi se zadeva lahko zelo enostavno rešila sama od sebe, če bi Levica in Svoboda zamenjali kakšna mesta, saj ima Svoboda v vsakem odboru po več, večinoma tudi po tri poslance.

Na tak način ustvarjanje drame, ki smo jo lahko spremljali v ponedeljek na začetku izredne seje Državnega zbora, sploh ne bi bilo potrebno. Levica je tako predvsem skušala ustvariti vtis v javnosti, da je nastajajoča koalicija izrazito nedemokratična, češ, da omejuje sodelovanje ene od opozicijskih strank v odborih, s čimer so predvsem prikrivali nesposobnost in na trenutke, tako naši viri, precejšnjo nezbranost sokoordinatirja Levice Mesca na seji kolegija, kjer so se mesta delila.
Predlog Stevanovića v omenjenih odborih povečuje število mest za dva poslanca, po enega bo pridobila Levica in po enega SDS, s čimer se ohranja razmerje med koalicijo in opozicijo v posameznih odborih.
Naročniška vsebina








Komentirajo lahko naročniki