Janša izvoljen za mandatarja s poslanskim glasom več od pričakovanj

22. 5. 2026, 17:14

2 minuti branja
Deli

Predsednik SDS-a Janez Janša je na tajnem glasovanju s 51 glasovi za in 36 glasovi proti postal mandatar za sestavo vlade Republike Slovenije. Ob poslancih SDS-a, trojčka NSi/SLS/Fokus, Demokratov in Resni.ce, ki so predlagali Janšo, je torej pridobil domnevno 2 glasova poslancev manjšin, en glas pa je očitno prišel tudi iz levih strank. Neveljavnih glasovnic ni bilo, 3 poslanci so manjkali na glasovanju.

Po prisegi in podpisu je Janez Janša na kratko nagovoril še državni zbor z naslednjimi besedami: “Danes je bil narejen pomemben korak k bolj uspešni in svobodni Sloveniji. Hvala in ni popuščanja.”

Novo izvoljeni premier ima zdaj 15 dni časa, da državnemu zboru posreduje predlog kandidatov za ministre. V skladu s spremembo zakona o vladi bo po novem v vladi 14 ministrstev, en minsiter pa bo brez resorja – za Slovence po svetu.

Prvi odzivi

“Ne verjamem, da gre za politični prestop. Gre za zdrav razum,” se je Janez Janša po seji odzval na nepričakovan glas, ki ga je dobil iz “druge strani”.

Zanimivosti iz današnje razprave v spodnjem članku:

Ob menjavi oblasti: Janša vabil k sodelovanju, Golob udaril z osebnimi napadi (video)

Oglejte si sveži Safari: Janšev konec tranzicije in Golobova črna kocka:

 

En odgovor na “Janša izvoljen za mandatarja s poslanskim glasom več od pričakovanj”

  1. Trta

    Čestitke mandatarju Janši in dobre želje novo nastajajoči vladi!

Komentirajo lahko naročniki