Bo za Goloba očitno obremenjujoč osnutek KPK ugledal luč sveta in kaj to pomeni za slovensko politično krajino?

10. 8. 2025, 12:20

7 minut branja
Deli

Čeprav je Robert Golob še ta četrtek na vprašanja kolegov s POP TV odgovoril, da ni seznanjen z ugotovitvami Komisije za preprečevanje korupcije v zadevi Bobnar, je danes že jasno, da sta Golob in njegov odvetnik Stojan Zdolšek osnutek ugotovitev KPK prejela že konec julija. In, kot je včeraj za več medijev potrdil Zdolšek, na podan osnutek tudi že odgovorila.

Vsebine osnutka ne razkrivajo niti na KPK, niti pri Golobu in Zdolšku – Golob se je pomenljivo po četrtku glede tega zavil v molk – pa je neuradno jasno, da je osnutek ugotovitev za Goloba obremenilen. Ne le neuradne informacije, ki glede tega krožijo v javnosti, ugotovitev potrjuje tudi preprosta dedukcija.

Neuradno: KPK ugotovila kršitev integritete pri Golobu

Če bi namreč KPK ugotovila, da do kršitve integritete ni prišlo, bi postopek že ustavila. Namesto tega je osnutek, kot ji veleva postopek, poslala Golobu, da se o njem izjasni in poda morebitne dokaze v svojo korist, ki jih bo KPK pred izdajo končnega poročila v zadevi preučila. Kaj novega sicer lahko Golob še pove KPK ni jasno, saj je pred komisijo pričal že decembra lani, ko je pred mediji postopek označil za farso.

Prav tako več kot očitno nad videnim v osnutku ni zadovoljen Golobovo odvetnik Zdolšek, ki javno izraža prepričanje, da KPK konkretnih ugotovitev zapisanih v osnutku ne bo izdala. Če bi bile te ugotovitve za Goloba ugodne, Zdolšek ne bi iskal vseh načinov, da do njihove objave ne pride, češ, kot pravi, za to ni zakonske podlage. Še več, če bi KPK ugotovitve objavila, napoveduje tožbe, saj da bo KPK s tem naklepno kršila zakon. Katerega, ne pove.

Komisija za preprečevanje korupcije je tako očitno po dveh letih in pol naposled očitno prišla do zaključka, da je Golob kršil integriteto, ko je politično pritiskal na Policijo. V več ur trajajočem pričanju pred preiskovalno komisijo v Državnem zboru sta le to podrobno razložila nekdanja notranja ministrica in nekdanja generalna direktorica Policije Tatjana Bobnar in prav tako nekdanji generalni direktor Policije, Boštjan Lindav.

Golob se je na njune natančne in izčrpne izpovedi odzval zgolj z besedami, da jih zavrača in da bo vse te »laži« ovrgel z dokumenti in pričami. Ničesar od omenjenega v javnosti v dveh letih in pol nismo videli. Niti obljubljenega pričanja pred preiskovalno komisijo, ki jo vodi Golobu zvesti poslanec Aleš Rezar.

Se lahko stvari še obrnejo?

Za Goloba bi bila objava ugotovitev KPK precej neprijetna. Spomnimo, na eksplicitno vprašanje voditeljice oddaje Svet na Kanalu A Nuše Lesar, ali bi odstopil, če bi KPK pri njem odkrila kršitev integritete, je v predvolilni kampanji odgovoril: »Zagotovo. Res verjamem v pravno državo. Verjamem, da ko mehanizmi nadzora ugotovijo, da je nekaj zelo narobe s politiko, mora sprejeti odgovornost.« pred časom je sicer na podobna vprašanja že obrnil ploščo in napovedal, da odstopil ne bo.

A Golobova izjava ni edini zarečeni kruh, ki ga je imela v mislih KPK v odgovoru za POP TV. Na osnovi odgovora, ki sta ga podala Golob in Zdolšek, bi komisija lahko svoje ugotovitve tudi spremenila. Prav tako, ravno v duhu »zarečenega kruha« KPK ne želi napovedati, kdaj bodo dokončne ugotovitve v zadevi tudi objavili.

Golob in njegov odvetnik se že ves čas trudita, da bi postopek omalovaževala in tudi zaustavila. Ne le Golobove izjave o tem, da je postopek farsa. Kar nekaj časa je bil postopek ustavljen s tem, da je golobov odvetnik Zdolšek zahteval izločitev člana senata Simona Savskega, o čemer je na koncu odločalo sodišče vse dokler ni Savskemu potekel mandat in ga je nasledila Divjakova. Predsednik KPK Robert Šumi se je namreč iz postopka prav tako izključil, za nadaljevanje postopka pa morata na njem delati vsaj dva člana senata.

Drugi član poleg Divjakove je trenutno David Lapornik, ki pa ga je vlada nedavno imenovala za okrožnega državnega tožilca, zaradi česar zdaj opozicija ocenjuje, da bi se moral zaradi tega iz postopka izločiti, saj da ne more nepristransko odločati o predsedniku vlade, čigar vlada ga je pravkar imenovala na novo funkcijo. A v KPK pravijo, da v tem ne vidijo problema, Lapornik pa da bo svoje delo na KPK opravljal, dokler ne z delom ne začne njegov naslednik.

Zaradi KPK so že padale vlade

Zaradi ugotovitev KPK je leta 2013 padla druga vlada Janeza Janše, svoj status v stranki Pozitivna Slovenija, ki jo je ustanovil in vodil, pa je bil primoran zamrzniti tudi ljubljanski župan Zoran Janković.

Golob, kot je razumeti, odstopil ne bo, podpore pa mu zaenkrat ne odrekajo niti njegovi koalicijski partnerji. Bi se slednje spremenilo, če bi bile ugotovitve dokončne?

Foto: Bor Slana, STA, vir: Flickr Vlada RS

Politično gledano Socialnim demokratom in Levici zagotovo ne koristi, da vztrajajo v vladi kompromitiranega premierja, saj s tem politično odgovornost jemljejo tudi nase. Aktualna koalicija je, ironično, nastala kot odgovor na domnevni fašizem oz. totalitarizem in nespoštovanje institucij, ki naj bi jih izvajal v preteklem mandatu Janez Janša.

Njihove metode, predvsem s strani Svobode, so še bistveno bolj brutalne. Prav zato tudi medijsko zgodba ni (še) imela njeni teži primernega odziva. Vpliv, ki ga imajo Golobovi operativci na ključne medije v državi v obliki državnih medijskih razpisov ter predvsem paradržavnih oglaševalskih in drugih pogodb je enostavno prevelik.

Pa tudi koalicijski partnerji so pod večjim pritiskom kot pod katerkoli vlado doslej. Kadarkoli kdo od njih, predvsem gre tukaj za Socialne demokrate, saj Levica in Svoboda po naših informacijah delujeta že skoraj tako usklajeno, kot da bi šlo za eno samo politično stranko, nemudoma fašejo afero, ki pa, za razliko od Golobovih, dejansko več tednov polni naslovnice večine slovenskih medijev. In takšnih afer, s katerimi bi držali SD v šahu po naših informacijah še ni zmanjkalo.

Predvolilni nahrbtnik?

Koalicijski partnerji so tako zdaj pred dilemo, ali tvegati medijski stampedo zdaj in rešiti vsaj del kredibilnosti s tem, da zapustijo vlado, čeprav bodo zaradi tega nekaj tednov ali mesecev mrcvarjeni v medijih, ali pa pohlevno nase prevzamejo Golobov tovor in vztrajajo do bridkega konca – in si za nekaj časa kupijo medijski mir. A brez skrbi, če bi Golobu kazalo, da se potaplja na račun katerega od koalicijskih partnerjev, bi ga brez pomisleka na vrhuncu kampanje »vrgel pod vlak«.

Bo pa v težavah pri sklepanju koalicije z Golobom v tem primeru Vladimir Prebilič, ki je že jasno napovedal, da v primeru ugotovitve kršitve korupcije z Golobom koalirati ne more.

Vprašanje je tudi, kako bodo le to sprejeli volivci. Če so že pred volitvami mirno sprejeli milijonske nagrade v Gen-I, napoved o dvigu davkov, kovčke gotovine iz Gen-I na Balkanu in »krajo identitete« pri Golobovem računu v Bukarešti, potem jih verjetno tudi politični pritisk na Policijo ne bo zmotil preveč – če bodo zanj iz naših večinskih medijev sploh izvedeli. Ali pač?

Se bo morda zadeva rešila na koncu enostavno tako, da KPK, ki ne mara jesti zarečenega kruha do volitev pač ne bo uspela zaključiti postopka? Mimogrede, ne enega, odprt je tudi postopek v zadevi Karigador-Subotič, Goloba pa je ovadila tudi policija. Ampak tudi te novice zaenkrat hitro padajo z naslovnic, če se že na njih sploh znajdejo. Kako dolgo še? Ga bodo res na koncu, kot je pred časom napovedal kolumnist Dejan Steinbuch, iz pisarne na Gregorčičevi odpeljali v lisicah?

En odgovor na “Bo za Goloba očitno obremenjujoč osnutek KPK ugledal luč sveta in kaj to pomeni za slovensko politično krajino?”

  1. Trta

    Golob drži vse vajeti v svojih rokah.
    Mogoče ga bodo na koncu “vrgli s prestola – njegovi prijatelji”, ker opozicija je sedaj prešibka?

Komentirajo lahko naročniki