»Po štirih letih je Slovenija država, ki zna sama stati na svojih nogah. Tukaj živijo dobri ljudje, imamo odlično znanje, močno skupnost in predvsem jasno prihodnost. Slovenija je v tem negotovem svetu ohranila stabilnost in je varna država. To je največ, kar lahko odgovorna politika zapusti kot svojo dediščino. Srečno Slovenija.«
Tako je po zadnji seji vlade razmere, v katerih državo prepušča Janezu Janši ocenil Robert Golob, ki napoveduje trd opozicijski boj, tudi referendume, ki da se jih sam ni bal. Zavrnil je ugibanja, da ga ne bo na primopredajo z Janezom Janšo, glede katere »že imata prakso« in verjame, da ne bo zadnja.
Zadnjo sejo vlade pa so izpustili prav vsi ministri Socialnih demokratov. Tanja Fajon je izpustila tudi čustveno slovo predsednika in podpredsednikov vlade.
Še zadnjič v vlogi ministrov so danes pred javnost po zadnji seji vlade stopili Robert Golob, Matej Arčon, Klemen Boštjančič in Luka Mesec. »Biti minister v vladi dr. Roberta Goloba je bila zame izjemna čast,« je uvodoma povedal Arčon, ki je bil kar ganjen, kako so v vladi štiri leta delali za to, da je Slovenija varnejša in uspešnejša država, v kateri je lepše in boljše živeti.
»Vsi ministri te vlade smo razmišljali predvsem, kaj ljudje potrebujejo,« s čimer izpostavi področja od šolstva in zdravstva, do odpiranja novih tovarn in višjih plač. Z božičnico, da so ljudem dali dostojanstvo, da pa so ohranjali tudi dialog in sprejemali kritike. »Nikoli nas ni bilo strah referendumov,« doda glede dialoga z ljudmi, kot ključno pa izpostavi sledenje vrednotam in ciljem, čeprav so kdaj spremenili pot.
Luka Mesec nanizal kazalce, po katerih je Slovenija med najboljšimi in reforme
Koordinator Levice in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je nanizal serijo kazalcev, po katerih je Slovenija v svetovnem vrhu, od srečnosti prebivalcev, do tveganja revščine med otroki in varnosti.
Pohvalil se je predvsem z administrativnim dvigom minimalne plače, ki mu je sledil tudi dvig povprečne plače in dvigom pokojnin, ter izpostavil pokojninsko reformo, dolgotrajno oskrbo in stanovanja, ki da se začenjajo graditi. Po njegovi oceni je vlada dokazala, da »gospodarski razvoj in blaginja lahko hodita z roko v roki,« Slovenija pa da je v boljši kondiciji, kot je bila takrat, ko so jo prevzeli.
Klemen Boštjančič: Javne finance so stabilne, Slovenija pa pionir novih finančnih instrumentov
Finančni minister Klemen Boštjančič je poudaril stabilnost javnih financ, v kateri zapuščajo vlado, in zavrnil svarila, ki naj bi te dni prihajala iz Evropske komisije glede presežnega primanjkljaja. Izpostavil je dvig bonitetnih ocen pri zadolževanju Slovenije in pohvaili načrt za okrevanje in odpornost, pri katerem je Slovenija po črpanju evropskih sredstev na repu Evropske unije. Ob tem doda: »Slovenija velja za državo z najbolj razvitim načinom in metodologijo izdajanja obveznic, veljamo za pionirje na področju novih finančnih instrumentov.«

Golob predvsem hvaležen, »Slovenijo imam rad«
Kot zadnji je spregovoril še premier Robert Golob, ki je poudaril, da se niso nikoli umaknili krizam, ampak so z njimi upravljali, ter da so »zaščitili ljudi in podjetja in vlagali v znanje, znanost, infrastrukturo, zdravstvo, razvoj in odpornost.«
Izrazil je hvaležnost za zadnja štiri leta in ljubezen do Slovenije. Posebej je izpostavil več skupin prebivalstva, med njimi ljudi, ki so vse izgubili v poplavah, pa zdravstvene delavce, ki kljub utrujenosti niti za trenutek ne nehajo skrbeti za druge, pa učitelje, kmete, raziskovalce, …
Od nove vlade pričakuje, da se bo držala besed, izrečenih na predstavitvi v Državnem zboru. Pohvalil je tudi kandidata za ministra za zunanje in evropske zadeve, Toneta Kajzerja, ki pa bo po oceni Goloba v prihajajoči vladi imel težko delo.
Izognil se je tudi komentarju vulgarnega ravnanja nekaterih njegovih poslank na zaslišanjih v Državnem zboru in zavrnil namigovanja, da iščejo, kdo je dal 51 glas za mandatarja, saj da je prepričan, da ni prišel iz Svobode.

Glede dela v opoziciji je napovedal, da bodo ostri in da se bodo posluževali referendumov, v kolikor bo to potrebno, ne nameravajo pa podpisati partnerstva za razvoj, saj da »ne verjamejo v iskrenost namer« prihodnje koalicije, ki da ima trdno večino.
Še bolj oster je bil Mesec, ki pravi, da se že v temelju ne strinja s koalicijo. Ministri iz stranke Socialnih demokratov so se vsi po vrsti opravičili tako da na zadnji seji vlade ni bilo nikogar izmed njih.
Primopredaja s prakso
Golob je odgovoril tudi na namigovanja, da bi morda lahko izpustil primopredajo poslov z Janezom Janšo. Ta namigovanja je zavrnil in dodal, da z Janšo že imata prakso. V obratni smeri sta si posle namreč predala že leta 2022. Golob je napovedal še, da primopredaja med njim in Janšo ni zadnja …
Ob poslušanju odhajajoče vlade bi se človeku od ganjenosti kar utrnila solzica. Vse trdo delo za ljudi, ki je dalo tako veliko sadov, gre zdaj h koncu, bi si mislil nepozorni poslušalec.
Naročniška vsebina
O enotnosti opozicije pa vsaj na vzven veliko pove odsotnost prav vseh ministrov Socialnih demokratov. Je bil res le slučaj?








En odgovor na “Še zadnje slovo Golobove ekipe, a nekdo je opazno manjkal. Janši se ne bo izognil”
OK. Ste že nakazali, da boste postali vladno glasilo.
Komentirajo lahko naročniki