Predsednik vlade v odhajanju Robert Golob se je v javnosti v nedeljo verjetno še zadnjič pojavil kot slavnostni govorec v funkciji predsednika vlade. Na Jančah je spregovoril na spominski partizanski slovesnosti, v svojem govoru pa izpostavil pomen boja za svobodo med drugo svetovno vojno ter zadevo skušal aktualizirati s političnimi razmerami v Sloveniji.
Janče je označil za simbol poguma in odpora ter opomin, da svoboda nikoli ni samoumevna. Ob tem je poudaril, da mora biti zgodovina prostor spomina in učenja, ne pa povod za nove družbene delitve. Pomemben del nagovora je namenil sodobnim izzivom. Opozoril je, da mir in demokracija nista več samoumevna ter da se po Evropi in svetu širijo nestrpnost, sovražni govor, zgodovinski revizionizem in populizem. Po njegovih besedah demokracija ne propade naenkrat, temveč postopoma.
»Demokracija nikoli ne umre čez noč, ampak vedno postopoma. To se zgodi takrat, ko so ljudje tiho, ko oblast med njimi načrtno širi strah. Demokracija vedno umre v temi,« je dejal.
Golob je bil posebej kritičen do prihajajoče vladne koalicije. Dejal je, da v Sloveniji »s pomočjo prevare volivcev na oblast prihajajo ljudje, ki si želijo državo zaviti prav v temo«. Novi oblasti je očital, da naj bi izvajala pritiske na neodvisno sodstvo, medije in nevladne organizacije ter kritične glasove označevala za nasprotnike države.
Po njegovem prepričanju novih oblastnikov ne vodijo interesi države in državljanov, temveč predvsem želja po moči in osebnih koristih. Posredno se je dotaknil tudi afere Black Cube in opozoril pred tujimi vplivi na slovensko politiko.
V zaključku govora je pozval k povezovanju in poenotenju vseh “demokratičnih” političnih sil. »Prihaja čas, ko bo treba pozabiti na tiste majhne razlike, ki nas delijo. Prihaja čas, ko bo slovenska demokracija na največji preizkušnji, in naša dolžnost je, da jo branimo. Zato vas pozivam vse k enotni obrambi slovenske demokracije. Kajti demokracija bo od nas potrebovala pogum. Tak pogum, kot so ga pred 85 leti, ko je bila tako rekoč celotna Evropa pokorjena, tukaj na Jančah pokazali slovenski domoljubi,« je še poudaril Golob.
Komentarji pod članki o Golobovem govoru so močno polarizirani, vendar prevladuje kritičen odnos do Roberta Goloba. Veliko komentatorjev mu očita, da ne zna sprejeti političnega poraza in da z govorom neupravičeno straši pred legitimno izvoljeno desno vlado. Pogosto se pojavljajo očitki o razdvajanju naroda, nesposobnosti za dialog ter o tem, da je sam med mandatom napadal drugače misleče.
Del komentatorjev pa Goloba še vedno podpira in opozarja predvsem na nevarnost vrnitve politike Janeza Janše. Ti menijo, da nova koalicija prinaša več delitev, političnih obračunov in slabše stanje za državo. Nekateri poudarjajo tudi, da je Svoboda na volitvah dobila največ glasov, zato novo oblast vidijo kot politično sporno ali vsaj problematično.
Robert Golob več kot očitno ne prenaša najbolje volilnega oz. še bolj koalicijskega poraza pri sestavljanju vlade. Že ta konec tedna namreč pričakujemo, da bo nastopila nova, Janševa vlada. Zloraba spominskih slovesnosti, posebej partizanskih, za obračunavanje levih političnih akterjev s svojimi nasprotniki ni več nekaj neobičajnega, četudi ostaja neprimerno.
Bolj zanimivo pa je, kaj nam pove o psihi Roberta Goloba, ko pravi, da na oblast prihajajo ljudje, ki bodo državo zavili v temo. Gre za klasično skrajno levičarsko razumevanje demokracije, kjer sem jaz po definiciji demokratičen, vsi, ki se z menoj ne strinjajo oz. mi niso podrejeni, pa so avtoritarni, kakorkoli nelogično je to v resnici slišati. Ob tem celo levi ekonomisti ob prebiranju koalicijske pogodbe priznavajo, da je to tisto, kar Slovenija ta trenutek potrebuje. Posebej po “temačnem načinu vladanja”, s katerim se je nad Slovenijo spravil Golob zadnja štiri leta, če si sposodimo njegovo terminologijo.
Pustimo ob strani afero Black Cube, ki jo bodo v opoziciji verjetno pogrevali v neskončnost, čeprav je bil pritisk iz tujine v prvi vrsti izvršen nanje, ne na Janšo, saj so kot posledica afere prav oni odstopili od tožbe južne Afrike proti Izraelu. Bolj zanimiv je poziv k poenotenju vseh “demokratičnih”, to je levih sil v državi.
Že pred volitvami smo se čudili, kako zelo je vladna koalicija plesala po istih notah, četudi več kot očitno prave ljubezni med njimi ni bilo. A je Matjaž Han bolj kot vlogo voditelja svoje stranke igral vlogo osebnega stražarja Roberta Goloba. In več kot očitno, vsaj dokler bo imel vzvode za to, Golob ne bo dopuščal nikakršnega odstopanja od trdo leve linije celotne opozicije. Vprašanje pa je samo, ali bodo na levi ugotovili, da drenjanje vseh levih kotu Levice ne prinaša uspeha in kako dolgo, bo te vzvode še držal Golob. A za zdaj se zdi, da bo želel biti vsaj sončni kralj opozicije, če mu že niso znova razgrnili rdeče preproge, po kateri bi se sprehodil fo mesta predsednika vlade.
In kdor je pozorno spremljal telesno govorico Goloba na Jančah, je lahko opazil, da se v to vlogo podaja vse prej kot samozavestno. Prej razočarano, resignirano, rahlo jezno, celo pasivno agresivno.





3 odzivi na “Robert Golob še ni prebolel poraza, politične sopotnike poziva k poenotenju proti “temačni” vladi”
Če kdo mene vpraša, so obe plati slovenskega političnega prostora druga drugo vredni. Ena je pogoj za drugo in druga je pogoj za prvo. Pogojujeta se. Že davno več ne bi bilo Janše, če bi bili na t.im. levi bolj pametni in imeli manj predsodkov. On obratno. Že davno ne bi bilo več novih obrazov, če bi bila desna kaj bolj kultivirana.
Friderik, težko se razume vaš stavek: “Če bi bila Desna stran bolj kultivirana”?. Golobovo vlado so pomagali ustoličiti “kultivirani vstajniki” , ki so razgrajali po Ljubljani in vzklikali: “Ubi Janšu”, ter poškodovali kar nekaj pročelij tamkajšnjih stavb. In tako kultiviranost sedaj demonstrira Golob. Kultura Aste V. je dejansko Metelkova in Foto-PUB. Vse to pokaže, da je Golobistična kultura res “na psu”. Dejansko je to pokazal tudi Golobov zadnji govor na “Partizanski proslavi”, kjer je državljane pozival na upor proti legitimno izvoljeni Desni vladi.
Levičarske vlade niti ne vedo kaj pomeni demokracija. V demokraciji se vlade po volitvah menjujejo brez USTAJNIKOV in tudi Levi dostojanstveno vajeti predajo Desnim. Golob niti od daleč ne ve, kaj je demokracija, kajti on je AVTOKRAT in ljubi enopartijski Komunistični sistem, kjer so bili ljudje podrejeni le eni partiji in le Komunisti so imeli privilegije. Golob hoče obdržati Titov komunistični sistem, kjer so Levi več vredni. Desničarji pa manj vredni.
Golob je na zadnji proslavi dejansko rohnel, kot Tito 10. maja 1945 v Ljubljani, na balkonu univerze na Kongresnem trgu:: “Sedaj smo mi zmagovalci in kdor nas ne podpira, tega bomo likvidirali”. In to se je dogajalo v mesecu maju 1945 in še mesece in celo leta potem. Rezultat tega so povojni poboji. Tako je Tito počistil opozicijo in ostal dosmrtno na vladi. In Levica to proslavlja.. Tudi Golob, tako kot Tito, si predstavlja, da vlada pripada samo Levici in, da je Desnico potrebno na vsak način zaustaviti. Pa to je res nerazumljivo in z Golobom, kot sam kaže, je nekaj močno narobe???
Parlamentarna demokracija pomeni menjavo oblasti, leve, desne, mavrične itd. Parlamentarna demokracija ne pomeni demoniziranja kogarkoli, ampak delo v korist državljank in državljanov. Parlamentarna demokracija pomeni, da izvoljeni izvajajo, kar so jim naročili volivci. Tako preprosto je to. V naši državi pa je vse drugo, samo to ne. Imam občutek da ena stran skuša skrbeti za državljane, druga pa predvsem in zgolj le zase. Če je nekdo izvoljen z imenom in priimkom, kdo sem jaz, da ga pošiljam v “penzijo” ali še huje, pozivam, da se ga odstrani. Kakšna država želimo biti, drage sodržavljanke in sodržavljani? Taka kot smo, s tem dikurzom in to ravnjo ali kaj bolje? Vse je v naših rokah. Jaz moram začeti delovati, govoriti drugače.
Komentirajo lahko naročniki