Poslanci koalicije bi 148 tisoč tujcem v Sloveniji odvzeli volilno pravico na lokalnih volitvah

27. 5. 2026, 21:22

4 minute branja
Deli

Poslanci SDS, trojčka okoli NSi ter Resnice so v parlamentarni postopek po skrajšanem postopku vložili predlog sprememb zakona o lokalnih volitvah. Med ključnimi predlogi izstopa odvzem volilne pravice državljanom tretjih držav na lokalnih volitvah ter sprememba pravil za volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.

Po podatkih SURS je bilo 1.1.2026 v Sloveniji 224.413 (9,51 %) državljanov tretjih držav, od tega jih ima 147.719 dovoljenje za stalno prebivanje in s tem pasivno volilno pravico na lokalnih volitvah. Za primerjavo, tujih državljanov EU in Švice z dovoljenjem za stalno prebivanje je v Sloveniji 15.492, od tega največ Hrvatov, okoli 8 tisoč. Tem volilna pravica ostane.

Predlagatelji želijo omogočiti, da bi se v ožjih delih občin ponovno oblikovale volilne enote tako, da bi bila zagotovljena bolj uravnotežena zastopanost posameznih naselij oziroma delov skupnosti. Kot poudarjajo, je cilj sprememb »vzpostaviti bolj pravično, uravnoteženo in enakomerno zastopanost vseh delov v lokalnih skupnostih«.

Sedanja ureditev, sprejeta leta 2024, namreč določa, da se volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti izvajajo v eni sami volilni enoti. Po mnenju predlagateljev tak sistem daje prednost kandidatom iz bolj gosto poseljenih območij, medtem ko naj bi bila manjša oziroma podeželska naselja zapostavljena.

Pomemben del predloga predstavlja tudi omejitev volilne pravice tujcev. Po veljavni zakonodaji lahko na lokalnih volitvah glasujejo tudi tujci z dovoljenjem za stalno prebivanje in prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji. Predlagane spremembe bi to pravico državljanom tretjih držav odvzele tako pri volitvah županov in občinskih svetov kot tudi pri volitvah v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.

V obrazložitvi predloga razlogi za odvzem volilne pravice tujcem niso posebej pojasnjeni. Predlagatelji pa želijo, da bi zakon začel veljati že za prve redne lokalne volitve po sprejetju sprememb, kar pomeni že za letošnje jesenske lokalne volitve.

Komentar: Rok Čakš
Še en velik problem za Zorana Jankovića

Naročniška vsebina

3 odzivi na “Poslanci koalicije bi 148 tisoč tujcem v Sloveniji odvzeli volilno pravico na lokalnih volitvah”

  1. skukan.vesna

    Ko razmišljam o tem, res……zakaj bi nekdo, ki ni bil tukaj rojen, ni tukaj odraščal in nima tako rad naše države, ni nič naredil za našo državo, že kar takoj imel volilno pravico? Mnogi se niso naučili jezika, niso sprejeli naše kulture… ne morejo kar dobiti volilno pravico in s tem vplivati na naše življenje. Vemo, da taki volijo levičarje, praviloma socialce in brezdelneže, ki so v glavi ostali v preteklosti, ker jim to odgovarja. Ne volijo domoljubov (beri desnih vlad), ki želijo uspešno državo…

  2. Trta

    Po zlorabah – prijavljenih tujcev da stanujejo v Sloveniji, kot je napisal ekonomist Lahovnik, je res še kako upravičeno, ta se ljudem brez državljanstva prepove voliti.
    Na ta problem je vrsto let opozarjal “državljan D” – Vili Kovačič, ki je imel dokaze, da je veliko tujcev iz Balkana, bilo lažno prijavljenih v Ljubljani. In prav s pomočjo njih, je Jankovič 5x zmagal za župana Ljubljane in jo naredil “Mali Beograd” ter prostor korupcije, kar so dokazali zadnji prisluhi.

    Volilno pravico naj imajo le ljudje z državljanstvom in s tem se izognemo velikim prevaram, ki se v Ljubljani godijo na lokalnih volitvah.

  3. blaž

    V okvirčku je verjetno mišljena “aktivna” volilna pravica.

Komentirajo lahko naročniki