Po uporu zaposlenih na URI Soča, ki jih je več mesecev nadlegoval in ustrahoval pacient, večkrat obsojeni Rom, skuša vladna politika zadevo pomesti pod preprogo – preko političnega pritiska doseči, da se 44-letnega tetraplegika mimo vrste sprejme v dom starejših občanov Novo mesto.
V »reševanje problema« je vključena politika od Ministrstva za zdravje, do varuha človekovih pravic, URI Soča in občine Novo mesto. Urejen in miren DSO pa naj bi po naših informacijah podlegel političnemu pritisku in verbalnega nasilneža sprejel že prihodnji teden.
V sredo, 30. avgusta naj bi v Novem mestu potekal interni sestanek z eno samo tematiko – namestitev invalidnega Roma, ki so ga prejšnji vikend odpustili iz URI Soča, v dom starejših občanov. Po naših informacijah so na sestanku sodelovali predstavniki Ministrstva za zdravje, Varuha človekovih pravic, URI Soča, bolnišnice Novo mesto, občine Novo mesto in DSO Novo mesto.
Čeprav naj bi lokalni predstavniki rešitvi nasprotovali, naj bi podlegli političnim pritiskom, po naših informacijah s samega vrha zdravstvenega ministrstva, da se zadeva uredi tako, da v najkrajšem možnem času problematičnega posameznika namesti DSO Novo mesto.
Zaposlenim grozil s smrtjo in obračunom z njihovimi svojci
Gre za 44-letnika, ki je po nesreči ostal na vozičku, že več mesecev pa se je zdravil na URI Soča, kjer naj bi bilo njegov predvideni in potrebni program rehabilitacije že nekaj časa zaključen. Kljub temu je ostajal na oddelku, saj ga njegova družina menda ni želela vzeti k sebi, čeprav naj bi imel očeta in brata, ki sta zanj zmožna skrbeti. A si tega v romski skupnosti, kjer je bival, nihče ne želi.
Na URI Soča pa je situacija v povezavi z njim zaostrila do te mere, da so se zaposleni na oddelku na vodstvo zavoda obrnili z javnim pismom, ki ga je prejšnji teden objavil Požareport, bere pa se kot triler.
Medicinske sestre na oddelku v pismu vodstvo opozarjajo na neposredno ogroženost, ki jo predstavlja omenjeni pacient. Sicer trenutno tetraplegik je bil že večkrat obsojen za težja kriminalna dejanja. Po naših informacijah naj bi bil vsaj 18-krat obsojen in pravnomočno kaznovan za premoženjska kazniva dejanja in dejanja z elementi nasilja, zaposleni URI Soča v pismu pa omenjajo celo umor.
Pacient »ponavljajoče in odkrito grozi zaposlenim z nasiljem in smrtjo, zlasti z navedbami, da bo z udeležbo pripadnikov ciganske skupnosti obračunal z osebjem in našimi svojci. Grožnje so bile izrečene večkrat v pričo prič (zaposlenih), v posameznih primerih tudi v skupni prisotnosti več zaposlenih.« Zaradi tega so se zaposleni na oddelku počutili ogrožene in psihično obremenjene, delo v takem okolju pa ocenili za nevzdržno in nevarno.
Na URI Soča problem najprej ignorirali
Čeprav naj bi vodstvo zavoda vse to vedelo že več mesecev, menda ni ničesar ukrenilo vse dokler pismo zaposlenih na oddelku ni bilo javno objavljeno. URI Soča sicer vodi politik, oziroma eden najbolj znanih političnih prestopnikov Roman Jakič, tudi nekdanji obrambni minister v vladi Alenke Bratušek, ki je v svoji karieri zamenjal že precej strank in je trenutno v Gibanju Svoboda.
Po mesecih ignoriranja naj bi objava pisma zaposlenih na Požareportu sprožila paniko in aktivirala »pol vlade« kot pravijo naši viri. Problematičnega pacienta so odpustili iz URI Soča in ga začasno namestili v Splošno bolnišnico Novo mesto, kjer pa naj bi pritiskali, da se zanj najde trajna rešitev.
V odgovoru, ki ga je objavil Požareport, URI Soča sicer zatrjuje, da že več mesecev iščejo primerno namestitev za omenjenega pacienta v zahtevni situaciji, ki da ga ni mogoče odpustiti v domače okolje, češ, da le to zanj ni varno ni primerno.
Nasilni 44-letnik v DSO v nekaj dneh kar »mimo vrste«, ki je za vse druge več let
Na včerajšnjem sestanku naj bi se po naših informacijah odločili, da ga bodo zato namestili kar v DSO Novo mesto. Šlo naj bi za povsem politično odločitev, ki je v prvi vrsti reševanje direktorja Jakiča na URI Soča, da se problem premesti drugam, dirigirano z Ministrstva za zdravje.
Čeprav je čakalna doba za enoposteljno sobo v novomeškem domu več let, naj bi vodstvo doma moralo le tega posameznika sprejeti v nekaj dneh, rok je po naših informacijah že prihodnji teden. V domu sicer biva okoli 300 starostnikov, šlo pa naj bi za urejen in miren dom, kjer večina niti ne zaklepa svojih sob. V lokalnem okolju se zato sprašujejo, kaj to pomeni za dom in po kakšni strokovni podlagi naj bi v dom sprejeli 44-letnika in večkratnega obsojenca za kazniva dejanja, povezana s krajo in nasiljem, domnevno celo umorom.
Posameznik, za katerega naj bi v URI Soča najeli celo varnostnike, naj bi sicer pil in kadil ter neprestano preklinjal. DSO Novo mesto se že zdaj sooča tudi s pomanjkanjem kadra, glede na izkušnje z URI Soča, kjer naj bi več zaposlenih grozilo z odpovedjo, če se razmere ne uredijo, pa jih skrbi, da se utegnejo razmere močno poslabšati tudi v Novem mestu. Prav tako se sprašujejo, ali gre za posebno obravnavo, ker gre za predstavnika romske skupnosti.






En odgovor na “Roma, ki je ustrahoval osebje na URI Soča in “aktiviral pol vlade”, želijo mimo vrste nastaniti v novomeški Dom starejših občanov”
V Soči, naj bi bil napadalen, zato ga niso dali v domačo oskrbo. Ali so zaposleni v domu za starejše – primorani biti TARČA – nevarnemu Romu?
Ali smo pred zakonom ENAKOPRAVNI. Ali lahko nekaznovano invalidi druge napadajo? Mislim, da ne.
Ali naša USTAVA ima za Rome druge zakone???
Mislim, da če je nekdo napadalen, mora ali v zapor, ali pa v UMOBOLNICO ???
Komentirajo lahko naročniki